Rozszyfruj swoją krew…

zdjęcie okładki rozszyfruj swoją krewRozszyfruj swoją krew” – Paulina Ihnatowicz, Emilia Ptak … WOW

To książka, która wymiata. Dosłownie. Niby tylko trzy tematy, trzy główne rozdziały, ale za to jak napisane.

Pierwszy rozdział poświęcony jest tarczycy – jak diagnozować, jak stymulować, jaka dieta, jakie suplementy. I dla mnie hit, o którym nie wiedziałam – kalkulator tarczycowy. Procentowy udział wolnych hormonów we krwi. Po to, żeby zobaczyć, że nie zawsze wyniki mieszczące się w widełkach laboratoryjnych, oznaczają, że wszystko jest ok. Wprost przeciwnie, z określonymi dolegliwościami, możemy mieć poważny problem, mimo pozornie prawidłowych wyników. Wiem, wiem … kalkulator tarczycowy – już wyczytałam – sprawa budząca sporo kontrowersji. A jednak, co w dzisiejszych czasach nie budzi kontrowersji? Jeśli źle się czujemy, to szukajmy przyczyn, drążmy temat, nie dajmy się zbyć tym, że mieścimy się w „widełkach”. Wynik z kalkulatora może być tym czymś, co zmobilizuje nas do zrobienia sobie dokładniejszych badań i w końcu postawienia jakiejś diagnozy.

Drugi rozdział to ni mniej ni więcej a morfologia. Z tego co zauważyłam, to morfologia traktowana jest przez wszystkich z dużym przymrużeniem oka. Generalnie człowiek zerka jednym okiem, połowy nie rozumie, połowy się domyśla. A tu się okazuje, że praktycznie cała tajemnica o naszym zdrowiu jest w niej zawarta. Eozynofile, neutrofile, limfocyty, bazofile, monocyty … po lekturze tej książki to już nie będą tylko puste słowa i liczby, które mieszczą się w widełkach lub nie.

rozszyfruj swoją krew rozdział o morfologii

To nie jest też tak, że jak raz się przeczyta rozdziały poświęcone krwi i układowi odpornościowemu i można sobie ot tak na poczekaniu wyczytać wszystko z badań, ale to świetna książka, żeby usiąść z tymi swoimi wynikami i je dokładnie, krok po kroku, przeanalizować w oparciu o teorię i praktykę zawartą w niej.

No i trzecia część– lipidogram – tak, ten nieszczęsny cholesterol, wokół którego narosło tyle mitów. Co z tymi normami albo zdrowymi i niezdrowymi tłuszczami? O co chodzi z blaszką miażdżycową i czy naprawdę cholesterol w jajkach może podnieść poziom cholesterolu w naszym organizmie? No i w dodatku trochę info o trójglicerydach, dobrym i złym cholesterolu, a to wszystko w naprawdę fajnym, przystępnym języku.

We wszystkich rozdziałach jest propozycja diety, suplementacji i dobrego „traktowania się”. Gorąco polecam, jak mało kiedy 🙂

Spis treści „Rozszyfruj swoją krew wersja pro”

 

komentarz w “Rozszyfruj swoją krew…

Leave a Reply