Po raz pierwszy od bardzo dawna na naszym stole pojawiła się mizeria. Tak, ta najzwyklejsza, którą kiedyś jadało się w moim domu rodzinnym co tydzień. My nie robiliśmy jej, bo nie jedliśmy nabiału. I nadal w zasadzie nie jadamy, z pewnymi wyjątkami w postaci serów. Wtedy jednak stawiamy na dobrej jakości ser kozi lub owczy. No a teraz doszedł nam kefir z mleka koziego.
… Pamiętam jak przeczytałam książkę „Jedz brudniej i czuj się lepiej”. Wtedy po raz pierwszy zaczęliśmy podpijać od czasu do czasu kefir, choć dr Josh Axe mówił zdecydowanie o regularności.
Niedawno wyczytałam w kolejnych książkach, a mianowicie: „Mikrobiom – sposób na pokonanie chorób”, a także „Probiotyczne słoiki dla zabieganych” o zaletach kefiru, również tego roślinnego.
Zatem zakasałam rękawy (a tak naprawdę to praktycznie wcale nie ma z tym dużo pracy) i robię kefiry na bazie mleka koziego. Są przepyszne, a Paweł w końcu jest szczęśliwy, bo to była jedna z tych rzeczy, za którą naprawdę tęsknił w naszej codziennej kuchni. Ja natomiast przymierzam się do ukręcenia mleka roślinnego i zrobienia z niego kefiru.
Wracając jednak do „Probiotycznych słoików dla zabieganych”, to dowiedziałam się m.in. że kefir:
- obniża ciśnienie krwi,
- obniża poziom cukru we krwi,
- pomaga złagodzić refluks,
- pomaga w katarze siennym,
- odtruwa organizm i zapobiega nadmiernemu mnożeniu się drożdżaków Candida,
- obniża poziom cholesterolu,
- uspokaja ośrodkowy układ nerwowy.
Autorka podaje też 7 pomysłowych sposobów użycia kefiru:
- we wszystkich przepisach z wykorzystaniem jogurtu greckiego, serka śmietankowego czy kwaśnej śmietany można użyć twarogu z kefiru,
- do wywabienia plam świetnie nadaje się serwatka z kefiru,
- zamiast jogurtu do smoothie można dodać kefir,
- wypijaj dużą szklankę kefiru, żeby pozbyć się zgagi,
- dodawaj kefir jako probiotyk do sałatek,
- chłodnik rób na bazie kefiru, a nie śmietany,
- prażoną kukurydzę posypuj suszonym serem z kefiru.
W książce jest dokładnie opisane jak zrobić kefir, ten roślinny również, a także kombuchę. Są przepisy na gotowe dania z użyciem kiszonek, ale też są bardzo ciekawe przepisy na same kiszonki. Jednym z naprawdę interesujących przepisów jest ten na fermentowane jabłka z cynamonem.
Smacznego i polecam 🙂