Ketotarianin i kilka ciekawostek o tłuszczu

Diety: ketogeniczna czy LCHF stają się ostatnimi czasy coraz bardziej popularne. Ludzie widzą, że wysokie spożycie węglowodanów nie służy ich zdrowiu, a hasło „cukier krzepi” to jedno wielkie kłamstwo. Niektórzy zaczynają spoglądać w kierunku diety wysokotłuszczowej z powodów zdrowotnych, inni – żeby się szybko pozbyć zbędnych kilogramów. Każdy ma swój cel i powód.

Również książek na ten temat jest ostatnio coraz więcej. Jedną z godnych polecenia jest Ketotarianin – dieta ketogeniczna dla wegetarian”.

A oto kilka ciekawych informacji, które przekazuje w swojej książce dr Will Cole na temat tłuszczu 🙂

  • Twój mózg składa się w 60% z tłuszczu! Wow, każdy z nas urodził się z głową wypełnioną lipidami 🙂
  • Zdrowe tłuszcze zapewniają prawidłowe funkcjonowanie komórek. Dzięki lipidom mogą wytwarzać błony komórkowe.
  • To również tłuszcze regulują działanie układu hormonalnego. Dieta bogata w lipidy przyspiesza tempo wytwarzania i przemieszczania się hormonów. Spożywanie tłuszczów przywraca również równowagę hormonalną.
  • „Zdaniem naukowców osoby stosujące diety wysokotłuszczowe dostarczają swojemu organizmowi dużych ilości lipidów nasyconych (takich jak tych wchodzących w skład orzechów kokosowych), które podnoszą poziom cholesterolu HDL oraz obniżają stężenie trójglicerydów i małych cząsteczek cholesterolu LDL”.

To tylko kilka ciekawostek o tłuszczu. Oczywiście dodatkowo dochodzi tu wiele zmiennych, o których nawet nie wspomniałam. Chociażby to, że dieta wysokotłuszczowa to równocześnie dieta niskowęglowodanowa. Albo to, że są różne rodzaje tłuszczów, w tym tłuszcze trans, które do zdrowych nie należą nigdy. I oczywiście na tym nie koniec.

A tak w ogóle, jeśliby ktoś się zastanawiał czy jest możliwa dieta ketogeniczna wegetariańska, to jest. I o tym między innymi również jest ta książka.

Leave a Reply