Cukier nie krzepi, czyli zacukrzony mózg

To, że cukier nie krzepi, wiemy już od dawna.  Czy jednak zdajemy sobie sprawę z zasięgu szkód jakie czyni w naszych organizmach? Dr Mike Dow w swojej książce Zacukrzony mózg – jak odtruć organizm z nadmiaru szkodliwego cukru wskazuje na coś bardzo ważnego, a mianowicie na oddziaływanie cukru i złych tłuszczów na wielkość mózgu! Tak, wielkość mózgu, to nie jest przejęzyczenie.

  • Jak pisze autor, w 2015 roku opublikowano w BMC Medicine pierwsze badanie przeprowadzone na ludziach, które połączyło skurczony mózg z jedzeniem cukru i złych tłuszczów. To badanie potwierdziło to, co wcześniej stwierdzono już u zwierząt.
  • Podczas tego eksperymentu przez cztery lata obserwowano setki osób, które przeszły dwa badania rezonansowe w celu dokonania oceny ich mózgów – na początku i na końcu badania.
  • Badacze przeanalizowali wszystkie typy pokarmów, które spożywali uczestnicy. Czy jedli cukier i słodycze, czy może warzywa i owoce? Dobre czy złe tłuszcze? A także jak dużo tego pożywienia zjadali? Wszystko to pozwoliło im zbadać długoterminowy wpływ pożywienia na mózg.
  • Ponadto badacze podzielili pożywienie na 2 kategorie: zachodnie pożywienie i zdrowe pożywienie. Pierwsze to takie, w którym zawarte były cukier i złe tłuszcze (np. napoje gazowane, chipsy, chleb czy czerwone mięso. Cukier pojawiał się tu w formie dodanej, ale także w postaci mąki i ziaren). Zaś zdrowe pokarmy to warzywa i owoce, które nie podbijały poziomu cukru we krwi, a także bogate w białka i dobre tłuszcze omega 3 (np. grillowane ryby).
  • Badania rezonansowe obejmowały część mózgu, która jest szczególnie narażona na objętościowe zmniejszanie się: hipokamp. Badacze skorelowali rozmiar mózgu ze spożywanym pokarmem przez uczestników. Wzięto również pod uwagę takie zmienne jak ćwiczenia fizyczne i wykształcenie.
  • Jakie wyciągnięto wnioski? Mózgi ludzi spożywających duże ilości cukru i złych tłuszczy mają tendencję do kurczenia się. Odkryto także odwrotny trend: ludzie spożywający pokarmy bogate w substancje odżywcze, które nie podnoszą poziomu cukru we krwi, w połączeniu ze źródłami bogatymi w białko i kwasy omega 3, mają większe mózgi.
  • Badanie BMC Medicine wykazało również, że przyczyną zacukrzonego mózgu jest nie tylko dodawany cukier. Mąka, ziemniaki i ziarna również powodują kurczenie się mózgu. Z powodu tego jak szybko podnoszą poziom cukru we krwi, wszystkie te pokarmy są w swojej podstawowej formie po prostu cukrami. Zaś jedynym węglowodanowym źródłem związanym ze wzrostem mózgu są warzywa (oprócz ziemniaków) i całe owoce.

Moim zdaniem to bardzo ciekawa książka, a obkurczanie się mózgu od niezdrowego jedzenia to tylko ułamek cennych wiadomości przekazanych przez autora. Równie ciekawe i cenne są informacje dotyczące głodu serotoniny i dopaminy, które dotykają nas i nasze mózgi na zachodniej diecie. Gorąco polecam do czytania i wyciągania własnych wniosków.

Leave a Reply