Bakterie jelitowe kluczem do zdrowia

Bakterie jelitowe … temat rzeka i ogrom książek, które ukazały się w ostatnich latach. Myślę, że jedną z ciekawszych pozycji jest książka Bakterie jelitowe kluczem do zdrowia!. To całkiem pokaźny zbiór informacji na temat naszego mikrobiomu, choć … jak pisze sama autorka:

 

„Czym jest zdrowy mikrobiom jelitowy? Wszyscy naukowcy są zgodni: nie wiedzą” 🙂

  • Wiadomo z całą pewnością, że mikrobiom potrzebuje odpowiedniej diety, zdrowego stylu życia i dostawy bakterii wspierających życie.
  • Za to nie ma jasnej odpowiedzi czym jest ta zdrowa dieta dla mikrobiomów. Wiadomo jednak, że najważniejszymi kryteriami dla nich są: zawartość błonnika, skład żywności, jakość żywności, zawartość bakterii i brak toksyn.
  • Co wydaje się również oczywiste w zasadzie – bakterie są spożywane przy każdym daniu. Znajdują się na talerzach, garnkach, w kuchni czy na serwetkach. Wcześniej do kultury jedzenia należała jadalnia, co zapewniało, że kolonizacja bakteryjna była zgodna z pożywieniem i chroniona przed zbyt wieloma powszechnymi drobnoustrojami.
  • Obecnie często jada się przed komputerem. I jak pisze autorka – po pierwsze jelito nie jest zdolne do wielozadaniowości, a jego przepływ krwi zmienia się podczas pracy umysłowej. A po drugie – m.in. klawiatury komputerowe przenoszą największą ilość bakterii ze środowiska, z których tylko kilka jest dla nas przyjaznych. Laptop lub telefon komórkowy na stole oznacza, że zawsze urozmaicimy swoje jedzenie dużą ilością niechcianych zarazków.
  • Bardzo ciekawe są też spostrzeżenia dotyczące higieny mycia rąk przed jedzeniem. Mycie rąk mydłem przez 15 sekund zmniejsza ilość bakterii z około miliona do 100 000, a przez minutę do zaledwie tysiąca. Pozostaje wtedy tylko osobisty mikrobiom skórny. Jeśli jednak użyjemy środka do dezynfekcji rąk przez 30 sekund, to na rękach pozostanie tylko około 10 bakterii, tym samym mikrobiom dłoni zostanie zniszczony, a następnie osiedli się na nich każda z otaczających bakterii. Mycie rąk wydaje się być zatem złotym środkiem, a przesada w żadną stronę nie jest dobra.

Miłego czytania 🙂

Leave a Reply