5 domowych środków, które zastąpią całą drogerię

Książka 5 domowych środków, które zastąpią całą drogerię to prawdziwe kompendium wiedzy na temat tego, co można zrobić z octu, sody oczyszczonej i sody do prania, kwasku cytrynowego i szarego mydła. Okazuje się, że można zrobić z nich dosłownie wszystko.

Zawsze byłam dumna z siebie, że sanitariaty myję własnoręcznie robioną papką z sody albo z kwasku cytrynowego. Przepychanie rur poprzez zasypywanie odpływu sodą, potem zalewanie octem i gorącą wodą też nie jest mi obce. Mycie zębów sodą z wodą utlenioną … proszę bardzo. Antyperspirant – oczywiście, to co zostanie z mycia zębów, można wetrzeć pod pachami ze świetnym skutkiem. Ale to, co w tej książce proponują … przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Taki na przykład antyperspirant, oczywiście, że jest i to w kilku wariantach – w sztyfcie, w kremie, w atomizerze …

Książkę można podzielić na osiem głównych części, w których można wyszukać interesujące nas rozwiązania i środki:

  1. Mycie i czyszczenie – znajdziemy tu przepisy na cały arsenał środków czyszczących, od tych uniwersalnych na każdą powierzchnię poprzez czyszczenie otwieraczy do konserw (!), usuwanie plam po długopisie czy kredkach świecowych, czyszczenie i odświeżanie materacy, aż po czyszczenie akwariów, filtrów i pomp.

A jak można usunąć naklejkę ze słoika? Wystarczy zwilżyć naklejkę octem, aby namiękła i zdrapać ją plastikową kartą. Jakie to proste!

  1. Pranie – tu znajdziemy przepisy począwszy od proszku do prania, poprzez płyn zmiękczający (ni mniej ni więcej tylko ocet!), aż po odplamianie i konserwację pralki.

A jak konserwować pralkę w sposób przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla nas? Wystarczy wlać pół litra octu do pojemnika na środki piorące i puścić pralkę na jeden cykl prania (bez suszenia, jeśli ktoś dysponuje pralko – suszarką). Potwierdzam, bo ten sposób jest mi znany i stosuję go co 2-3 miesiące.

  1. Higiena ciała – tu z kolei są przepisy na szampony do włosów, pasty do zębów, odświeżanie oddechu, rozjaśnianie plam barwnikowych i starczych, aż po rozjaśnianie włosów.
  1. Zdrowie – dzięki tym przepisom można w naturalny i prosty sposób wyleczyć całkiem sporo dolegliwości, począwszy od grzybicy paznokci poprzez leczenie łupieżu aż po zwalczanie brodawek.

A jak w naturalny sposób pozbyć się wszy głowowych? – należy zmieszać 1 szklankę octu jabłkowego z 2 szklankami wody i przemyć tym specyfikiem włosy, natrzeć głowę i zostawić na co najmniej 10 minut, by potem spłukać letnią wodą. Następnie należy wetrzeć we włosy i skórę głowy olej kokosowy lub oliwę z oliwek, przykryć ręcznikiem i zostawić na kilka godzin. Po tym czasie można „maseczkę” zmyć. W razie potrzeby czynności należy powtarzać przez kilka kolejnych dni.

  1. Odżywianie – teraz już wiem jak można przywrócić jędrność sałacie i sparciałej marchewce …
  2. Gospodarstwo domowe – okazuje się, że za pomocą octu można nawet psy i koty ochronić przez pchłami i kleszczami 🙂
  3. Ogród – tu z kolei znajdują się przepisy na wszelakie środki wykorzystywane w ogrodzie, począwszy od walki z mrówkami po czyszczenie noży od kosiarki
  4. Inne zastosowania – no i tu dla mnie są absolutne hity, bo na przykład dowiedziałam się jak można wyczyścić styki od akumulatora.

A jak wyczyścić wycieraczki samochodowe? Wystarczy nasączyć ściereczkę octem i kilkakrotnie przeciągnąć nią wzdłuż kantu wycieraczki. Albo … jeśli oklejone są nektarem lub pyłkiem z drzew, należy nasypać na wilgotną gąbkę trochę sody oczyszczonej i dokładnie wytrzeć wycieraczki tam i z powrotem. Na koniec należy spłukać je czystą wodą. Ponoć będą jak fabrycznie nowe 🙂

Poniżej znajdziecie zdjęcia spisu treści książki 5 domowych środków, które zastąpią całą drogerię

Leave a Reply