Idąc za ciosem, i po przeczytaniu książki, która wywarła na mnie duże wrażenie, tzn. „Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym”, zaczęłam się rozglądać za jakąś książką o poście przerywanym (IF- Intermittent Fasting). W moje ręce trafił w zasadzie poradnik, zbiór najważniejszych informacji w pigułce, który czyta się błyskawicznie.
JB Rives w swojej książce „Dieta IF – post przerywany” na wstępie opowiada swoją historię, aby potem przejść do konkretów.
Mimo, że moim celem było zgłębienie tematu pod względem zdrowotnym, to jednak na pierwsze tło wysuwa się w książce kwestia gubienia zbędnych kilogramów i kilka odkryć autora:
- Odkrycie 1 – spadek wagi, który wynika z regularnej aktywności fizycznej, jest trwały tylko wtedy, gdy po osiągnięciu pożądanego efektu, utrzymuje się tą aktywność na dotychczasowym poziomie.
- Odkrycie 2 – ubytek wagi niekoniecznie oznacza ubytek tłuszczu.
- Odkrycie 3 – zbyt duża dawka ruchu może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.
- Odkrycie 4 – organizm przystosowuje się do ograniczeń w diecie poprzez zmniejszenie zużycia energii i powstrzymanie ubytku tkanki tłuszczowej.
- Odkrycie 5 – zjadanie dużych posiłków przyspiesza metabolizm i powoduje utratę masy ciała.
- Odkrycie 6 – post przerywany jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem utraty masy ciała.
Książka jest naprawdę fajna i namawiam do jej przeczytania zarówno osoby, które myślą o redukcji wagi, ale również osoby, których nadrzędnym celem są sprawy własnego zdrowia.
Dla zaciekawienia napiszę tylko, że według badaczy post przerywany poprawia pamięć i koncentrację. U szczurów krótkie okresy postu korzystnie wpłynęły na mózg dzięki zwiększeniu produkcji BDNF (neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego – białko wydzielane przez neurony). Niektóre badania dowodzą nawet, że post sprzyja powstawaniu nowych neuronów u dorosłych osobników.
Kolejne badania nad krótkookresowymi postami, na które powołuje się autor, dowiodły pozytywnego oddziaływania tej metody żywienia na metabolizm w postaci:
- Obniżenia poziomu insuliny,
- Poprawy wartości związanych ze stężeniem cholesterolu,
- Skuteczniejszego utleniania kwasów tłuszczowych dzięki produkcji hormonu wzrostu, glukagonu i adrenaliny,
- Poprawy ogólnego stanu zdrowia (mniej stanów zapalnych, stabilniejsze ciśnienie krwi, mniejszy stres oksydacyjny).