Konkurs – Zniszcz te kilogramy

793019d

Do wygrania 1 egzemplarz książki „Zniszcz te kilogramy

Spodnie znowu za ciasne? Prawie nie jesz, a wciąż nie schudłaś? Mama krzyczy, że się głodzisz, a koleżanki wciąż wyglądają lepiej niż Ty? Nie tędy droga!

Zadanie konkursowe: W komentarzach podawajcie nam przepisy na proste zdrowe przekąski 🙂

Na zgłoszenia czekamy do 15.01.2017 do godziny 23:59, regulamin znajdziecie tutaj.

Na to czekamy na przepisy, najfajniejszy według nas nagrodzimy książką 🙂

14 komentarzy “Konkurs – Zniszcz te kilogramy

  1. Owocowa sałatka:

    1 kiwi
    1 pomarańcza
    1 banan
    garść winogron czarnych
    łyżka suszonej żurawiny
    2 łyżki jogurtu naturalnego
    1 łyżka miodu

    Kiwi obieramy i kroimy w kostkę. Pomarańczę filetujemy. Banana obieramy i kroimy w plasterki. Winogrona przekrawamy na połówki. Wszystkie składniki przekładamy do miseczki. Jogurt mieszamy z miodem. Polewamy po składnikach a po wierzchu posypujemy żurawiną.

    Pyszna, zdrowa i bardzo smaczna przekąska.

  2. Ja jestem fanką pożywnych i zdrowych koktajli na śniadanie 🙂 Mój ulubiony to koktajl na bazie własnoręcznie wykonanego mleka kokosowego. Do tego połączenie warzyw i owoców ale nie tylko 😉 Dodaje pół awokado, banana, garść szpinaku i kiwi bądź mango. Przed miksowaniem dodaje łyżeczkę siemienia lnianego oraz dwie płatków jaglanych. Po zmiksowaniu przelewam do szklanki i dosypuje łyżeczkę nasion chia 🙂 Dietetyczne i bardzo pożywne oraz mega zdrowe!

  3. Dla mnie hitem są owsiane placuszki z bananem i żurawiną. Wystarczy pół szklanki płatków owsianych, 2 banany, jedno jajko, 250 g chudego twarogu, pół szklanki mąki ryżowej, łyżka wiórek kokosowych i garść suszonej żurawiny. Płatki owsiane mielimy, podobnie czynimy z twarogiem. Banana miksujemy. Wszystkie składniki łączymy ze sobą i smażymy na łyżce oleju kokosowego. Placuszki idealnie smakują z owocami lub masłem orzechowym 🙂

  4. GRILLOWANE ROLLSY Z CUKINII i KOZIM SEREM
    2 cukinie pokrojone wzdłuż w plastry o grubości ok. 2 cm
    40 g sera koziego o niskiej zawartości tłuszczu
    2 garście młodych liści szpinaku
    1 garść liści bazylii
    natki pietruszki
    1 łyżka oliwy z oliwek
    1 łyżeczka soku cytrynowego
    szczypta soli
    szczypta świeżo zmielonego pieprzu
    Plasterki cukinii posmaruj z obydwu stron oliwą dopraw solą i pieprzem. Połóż na rozgrzanym grillu lub patelni grillowej, opiekaj ok. 3 minuty z każdej strony .W małej misce połącz kozi ser, natkę pietruszki i sok z cytryny. Rozsmaruj ok. pół zmielonego czarnego pieprzu Pozostałe posmaruj z obydwu stron łyżeczki masy serowej na każdym z plasterków, z wyjątkiem brzegów szerokości ok. 1 cm. Przykryj końcówki kilkoma listkami szpinaku i połówką liścia bazylii. Delikatnie zroluj.

  5. Gosia Tymoszuk, gosiatolubi.wordpress.com

    Słodki i delikatny deser, idealny do kawy. Już po pierwszym kęsie, ręka mimowolnie sięga po następną kokosankę.

    Składniki:

    – 1 szklanka wiórek kokosowych

    – 1/2 kostki margaryny

    – ½ szklanki cukru

    – 5 łyżek mleka

    – piana ubita z dwóch białek

    – 1 łyżka cynamonu

    Wykonanie: w rondelku rozpuszczamy margarynę i dodajemy do niej mleko, cukier oraz cynamon. Jak wszystko trochę przestygnie wsypujemy wiórki i dokładnie mieszamy, a następnie dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy wszystkie składniki ze sobą. Wilgotnymi dłońmi formujemy małe kuleczki i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. W temperaturze 180°C powinny spędzić około 15-20 minut.

    _________________________________________________________________________

    Kto powiedział, że śniadanie zrobione w ciągu kilkunastu sekund nie może nas rozpieścić? Tak! Oczywiście, jeżeli jego podstawą będzie wieczorem przygotowana baza w postaci gęstego i jednocześnie kremowego budyniu z nasion chia, o których więcej dowiemy się tu, reszta dodatków tak naprawdę zależy od tego, co będziemy mieć pod ręką. Polecam świeże sezonowe owoce. Do nasionek chia idealne będzie mleko roślinne, np. sojowe lub kokosowe. Albo zwykłe mleko. Pamiętajmy o podstawowych właściwościach tych nasionek. Mają one potężną moc pochłaniania płynów.

    Składniki na 1 porcję (w dużej szklance jak do kawy latte):

    – 2,5 czubatych łyżek chia

    – niecałe ½ szklanki mleka

    – 1 łyżeczka prawdziwego miodu lub syropu z agawy

    – garstka goji – o tych owocach więcej dowiemy się tutaj.

    – owoce (ja wybrałam borówkę amerykańską, maliny i jeżyny)

    – do dekoracji garstka płatków kokosowych

    Wykonanie: nasionka chia wsypujemy do szklanki i zalewamy mlekiem. Od razu dokładnie całość mieszamy i dodajmy miód/syrop. Wstawiamy do lodówki i po pół godzinie, zaglądamy do szklanki i raz jeszcze mieszamy nasz pudding. Oczywiście od razu najlepiej użyć takiego naczynia, w którym będziemy serowawać nasze śniadanie. Rano wracamy do szklanki pełnej zdrowia. Układamy warstwami: goji, sezonowe owoce i na koniec płatki kokosowe (są pyszne, chrupkie i mają zniewalający zapach). Więcej o nich przeczytamy tu. I nie pozostaje nam nic innego, niż długą łyżeczką sięgać przez wszystkie warstwy, czując tym samym ciepły piasek pod stopami i lazurową wodę, który delikatnie obmywa nam stopy. To jest ten moment!

    _____________________________________________________________________________________

    Pasta ta jest idealna na kromkę ciemnego chleba, smakuje wybornie z plastrem pomidora i krążkiem cebuli. Powiem szczerze, że do tej pory omijałam bakłażana, bowiem kojarzył mi się z gumowatym, bezsmakowym krążkiem. Ale oczywiście to kwestia niewłaściwego jego przygotowania. Właśnie ten przepis na pastę z bakłażana przełamał na dobrą sprawę moją wcześniejszą niechęć do niego. Dopiero teraz rozumiałam, że jego prawdziwy aromat i smak wydobywają tak naprawdę dodatkowe składniki, a szczególnie przyprawy z którymi go podajemy.

    Składniki:

    – 1 bakłażan

    – przyprawy: sól, pieprz, odrobina kminu rzymskiego (zmielonego), łyżeczka papryki czerwonej słodkiej i suszonego lubczyku

    – 1 mała cebula

    – 3 ząbki czosnku

    – sok z 1 cytryny

    – 2 pomidory (najlepsze będą malinowe)

    – pokaźna garstka natki pietruszki

    – 2-3 łyżki pasty Mild curry (to jak sama nazwa wskazuje łagodny sos, który ma w swoim składzie m.in. aromatyczną mieszankę indyjskich przypraw, rodzynki, cebulę, pomidory i dodatek mleczka kokosowego)

    – odrobina oliwy do smażenia

    Wykonanie: bakłażana myjemy i lekko osuszamy w ręczniku papierowym, a następnie kroimy w plastry i lekko posypujemy solą oraz polewamy sokiem z cytryny (na pewno straci swój gorzkawy posmak, który do tej pory był dla mnie traumą). Odkładamy na sitko na co najmniej 40 minut. A następnie płuczemy naszego bakłażana dokładnie pod bieżącą wodą i odsączamy go już w rękach z nadmiaru wody. Cebulę, czosnek drobno kroimy i podsmażamy na oliwie. Pod koniec smażenia dodajemy pokrojone pomidory, lekko rozdrobnionego bakłażana oraz wszystkie przyprawy włącznie z pastą curry. Polecam, jak zwykle ten sklep. Dusimy wszystko pod przykrywką na małym ogniu przez 8-10 minut. Teraz czas na natkę pietruszki, przez chwilę jeszcze całość dusimy. Jak lekko nasza masa przestygnie, blendujemy ją. Smakuje wyśmienicie nie tylko na zimno, ale również, jako smarowidło do ciemnego pieczywa.

  6. zdrowe gryczane herbatniki:

    – 1 szkl. mąki gryczanej
    – 2 łyżki mąki pszennej z pełnego przemiału
    – 2 łyzki mąki tortowej
    – 120 g miękkiego masła
    – 5 łyzek cukru trzcinowego
    – jajko
    -łyzeczka proszku do pieczenia
    – szczypta soli

    masło ucieramy z cukrem,nastepnie dodajemy jajko i nadal ucieramy do uzyskania jednolitej masy. Wsypujemy mąki, proszek do pieczenia i szczypte soli. Formujemy kule,zawijamy w folie i wkładamy na godz do lodówki. następnie ciasto rozwałkowujemy na 5mm placek. Foremką wycinamy ciasteczka. układamy na bachę wyłożoną pergaminem i pieczemy w nagrzanym piekarniku (do 180stopni) do lekkiego zarumienienia – około 20 minut. Smacznego 🙂

  7. Batony bananowe bez cukru – z płatkami owsianymi i suszonymi śliwkami.

    Składniki:

    5 niedużych, dojrzałych bananów,
    2 szklanki mąki ryżowej,
    1/3 – 1/2 szklanki oleju kokosowego,
    1 szklanka mleka ryżowego (niesłodzonego),
    0,5 szklanki amarantusa ekspandowanego,
    1 szklanka płatków owsianych (u nas bezglutenowych),
    ok. 20 sztuk suszonych śliwek,
    1 mała łyżeczka sody.

    Przygotowanie:

    Mieszamy ze sobą suche składniki (mąkę, amarantus, płatki owsiane, sodę). Banany rozgniatamy widelcem. Łączymy je z sypkimi składnikami, dodajemy olej, mleko, śliwki (mogą być pokrojone). Wszystko bardzo dokładnie mieszamy.

    Ciasto wykładamy płasko na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy 35-45 minut (w zależności od oczekiwanego stopnia spieczenia) w temperaturze 180 stopni (góra-dół). Kroimy po ostudzeniu.
    Pycha!

  8. Pizzerinki na spodzie z bakłażana.

    Aby przygotować pizzerinki z bakłażana dla 4 osób potrzebne będą:

    -2 średnie bakłażany
    -ok. 100 g gorgonzoli
    -ok. 100g sera koziego lub mozzarelli
    -ok. ¾ szklanki sosu pomidorowego (możemy go przyrządzić ze świeżych pomidorów lub z pomidorów z puszki albo w ogóle z niego zrezygnować i użyć tylko świeżych pomidorów)
    -1 pomidor
    -czosnek i czerwona cebula
    -oliwa extra vergine
    -ulubione przyprawy: oregano, bazylia, tymianek, posiekana papryczka chili

    Sposób przygotowania:

    Piekarnik nagrzewamy do 210 st. C. Następnie kroimy bakłażana na plastry o grubości ok. 1-2 cm i układamy je na dużej blaszce wyłożonej papierem. Plastry bakłażana nacieramy czosnkiem, doprawiamy solą, pieprzem i ulubionymi przyprawami. Potem wszystko skrapiamy oliwą i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Zaleca się piec przez 15 minut. Po tym czasie wyciągamy blaszkę z piekarnika i każdy plasterek smarujemy gorącym sosem pomidorowym oraz posypujemy tartym serem. Później kładziemy pokrojone w drobną kostkę i odsączone z soku pomidory, posypujemy gorgonzolą i cebulą. Wszystko jeszcze raz doprawiamy i zapiekamy przez ok. 10 minut. Wyjmujemy z piekarnika i posypujemy bazylią.

  9. Frytki marchewkowe z masłem orzechowym

    Aby przygotować marchewkowe frytki potrzebne będą:

    -ok. 1 kg marchewki
    -1 łyżka masła orzechowego
    -1 łyżka miodu lub syropu klonowego
    -przyprawy: sól, pieprz, imbir, cynamon, ostra papryka, kmin rzymski, kurkuma
    -1,5 łyżki oliwy
    -1 łyżka sezamu do posypania

    Sposób przygotowania:

    Piekarnik nagrzewamy do 180 st. C. Następnie obieramy marchewkę i kroimy na paski, tak aby przypominały frytki, doprawiamy solą i pieprzem. W miseczce łączymy przyprawy z masłem orzechowym, miodem i oliwą. Tak przygotowaną mieszanką polewamy marchewkę i wszystko dokładnie mieszamy ze sobą. Marchewkowe frytki wykładamy na blaszkę wyścieloną papierem do pieczenia i pieczemy przez ok. 45 minut (po 30 minutach pieczenia musimy przemieszać nasze frytki i przykryć kawałkiem folii aluminiowej, aby się nie wysuszyły). Po wyjęciu z piekarnika przekładamy je na talerz i posypujemy sezamem.

  10. Sałatka Caprese w nowej odsłonie

    Aby przygotować danie dla 2 osób potrzebne będą:

    -2 małe cukinie
    -1 pomidor
    -1 kulka mozzarelli
    -1 ząbek czosnku
    -oliwa extra vergine
    -przyprawy: sól, pieprz, oregano, świeża bazylia

    Sposób przygotowania:

    Piekarnik nagrzewamy do 180 st. C. Cukinię przecinamy na pół i łyżeczką staramy się jak najdokładniej wydrążyć wszystkie nasiona. Tak przygotowane warzywo doprawiamy solą i pieprzem, smarujemy startym czosnkiem, posypujemy oregano i skrapiamy oliwą. Miąższ musimy delikatnie podziurkować widelcem, uważając tak aby nie uszkodzić skórki. Następnie układamy cukinię w naczyniu żaroodpornym wydrążoną częścią do góry, wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez ok. 25 minut. Po tym czasie wyjmujemy ją z piekarnika i układamy na niej na przemian pomidora i mozzarellę. Doprawiamy i pieczemy jeszcze ok. 13 minut. Przekładamy na talerz, skrapiamy oliwą i posypujemy bazylią.

  11. WEGAŃSKIE BATONY PEŁNE DOBROCI 🙂
    Wegańskie batony odkryłam stosunkowo niedawno. Postanowiłam przygotować swoją wersję tej zdrowej przekąski.

    Potrzebujemy:

    -szklankę płatków owsianych

    -pół szklanki orzechów laskowych

    -pół szklanki pestek z dyni

    -1/4 szklanki masła orzechowego

    -1/4 szklanki syropu klonowego bądź miodu

    -5 suszonych moreli

    -1/2 szklanki daktyli namoczonych w wodzie przez 15 minut

    -1/2 szklanki wiórków kokosowych

    Płatki owsiane, orzechy oraz pestki dyni prażymy na patelni. W międzyczasie rozpuszczamy masło orzechowe w kąpieli wodnej. Daktyle i morele kroimy na małe kawałeczki. Wszystkie składniki łączymy, a powstałą masę przekładamy do pojemnika wyłożonego papierem do pieczenia. Mocno przyciskamy łyżką. Przykrywamy papierem, a na górę kładziemy coś ciężkiego, co dodatkowo spłaszczy masę. Wkładamy do lodówki na co najmniej pół godziny. Następnie kroimy na prostokąty, kwadraty i zajadamy się!

  12. CHIPSY Z JARMUŻU

    Uwielbiam chipsy z jarmużu! Za to, że są pyszne, ale również za to, że przygotowuje się je w okamgnieniu. Jarmuż skrapiamy oliwą, posypujemy chilli w proszku, solą, pieprzem oraz skórką z cytryny. Dokładnie mieszamy i układamy na blaszce uprzednio wyłożonej papierem do pieczenia. Chipsy pieczemy w piekarniku przez ok. 5 min w 150 stopniach C.

  13. POPCIECIORKA – idealna do chrupania na seans filmowy.

    Skladniki:

    1 puszka cieciorki
    kilka kropel cytryny
    szczypta soli himalajskiej lub morskiej
    szczypta pieprzu
    1/2 łyżeczki rozmarynu
    1/2 kminku
    1/2 łyżeczki suszonej kolendry

    Przygotowanie:

    Rozgrzewam piekarnik do 200 stopni C. Wykładam na blaszce papier do pieczenia.
    Odlewam wodę z puszki i przesypuję cieciorkę na kuchenny ręczniczek. Skraplam cytryną, następnie osuszam
    Cieciorkę przesypuję na blaszkę i dodaję wszystkie przyprawy
    Blaszkę wraz z przyprawioną cieciorką wkładam do kuchenki. Piekę około 20 minut
    Serwuję ciepłą gdyż jak wystygnie traci troszkę swoją chrupkość.

Leave a Reply