Neurogeneza – regeneracja mózgu

Neurogeneza regeneracja mózguCzytam z zapartym tchem. Każda książka o tej tematyce mnie interesuje, bo może być w niej coś, co będę mogła wykorzystać dla Lidy. A Neurogeneza – regeneracja mózgu podchodzi do sprawy holistycznie. Według autora książki „jedynym sposobem na pełne zrozumienie mózgu jest szeroki światopogląd obejmujący wszystkie opcje świadomości. Każdy poziom ciała, serca, umysłu i duszy ma swoje własne wibracje lub częstotliwości energii. Fizyczne ciało największą gęstość i najmniejszą częstotliwość. … Czysto fizyczna lub materialna postawa w zrozumieniu mózgu jest godna pożałowania, nieadekwatna i pomija wiele kluczowych elementów.” To tak na wstępie, żeby od razu wyklarować tendencje zawarte w książce.

Dużo tutaj interesujących rzeczy … począwszy od diety zdrowej dla mózgu (mało cukru, dużo dobrego tłuszczu! Autor zwraca uwagę na kontrast pomiędzy obecnymi wytycznymi żywienia, a tym co było, co jedli nasi przodkowie, nie sto lat temu, ale na przestrzeni tysięcy lat wstecz:

  • łowcy – zbieracze: 60-75% tłuszczów, około 20% białka, około 5-20% węglowodanów,
  • najnowsze wytyczne: 60% węglowodanów, 20% białka i 20% tłuszczów.)

Poprzez informacje o wpływie ćwiczeń fizycznych na neurogenezę (tak, ćwiczenia zwiększają neurogenezę 4-5-krotnie. Jednak przeżywa tylko 40-60% nowych neuronów. Aby zwiększyć współczynnik przeżycia do około 100% potrzebne jest „wzbogacone” środowisko).

Po informacje o neurogenezie trwającej całe życie, którą można zwiększyć kilkukrotnie w każdym wieku właśnie we „wzbogaconym” środowisku.

fragment książki Neurogeneza regeneracja mózgu

„Projekt pilotażowy, stosując uproszczoną wersję systemu opisanego w tej książce, wykazał, że dzięki temu programowi można odwrócić utratę pamięci i utrzymać uzyskaną poprawę. Badanie obejmowało zmianę diety według wskazówek omówionych w tej książce (takich jak eliminacja cukru, ograniczenie węglowodanów i przetworzonego jedzenia, włączenie więcej warzyw i dzikiego łososia) oraz stosowanie kilku suplementów opisanych w rozdziale „Dieta”. Połączono to z aktywnością fizyczną, lepszym snem i medytacją. Dziewięć z dziesięciu pacjentów wykazało silną, pozytywną odpowiedź na ten program. Ci, którzy zrezygnowali lub mieli problemy z pracą przez problemy z pamięcią, mogli do niej wrócić z lepszymi wynikami. Poprawa była nadal widoczna po dwóch i pół roku po pierwszej kuracji, i nadal trwa.”

Przez, dla mnie nieznane i szokujące, informacje o badaniach obalających mit o powiązaniu niskiego poziomu serotoniny z depresją. Wszystko wskazuje na to, że to neurogeneza ma związek z depresją i obniżoną jakością życia.

Aż do wpływu medytacji, relaksu, kontaktów z innymi, przewlekłym stresem, „toksycznych” związkach na mózg, neurogenezę i poziom BDNF (neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego. Zdaje się, że to główny sygnał uruchamiający neurogenezę).

spis treści książki Neurogeneza regeneracja mózgu

Polecam, bo warto tą książkę przeczytać. Każdemu, niezależnie czy ma teraz problemy z pamięcią, czy nie, żeby zadbać o swoją przyszłość w pełni świadomości. No a dla tych już teraz potrzebujących, to naprawdę fascynująca lektura, z której tchnie nadzieja na poprawę.

Leave a Reply