Czy jesteś empatą

Czy jest różnica pomiędzy zwyczajną empatią a byciem empatą? Kim zatem jest empata?  Jak pisze Judith Orloff w swojej książce Empatia, poradnik dla wrażliwych osoby empatyczne  mają niezwykle reaktywny układ nerwowy. Brakuje im filtrów, które pozwalałyby ograniczyć stymulację.

A zatem jak dokonać rozróżnienia? Według autorki książki zwykła empatia to otwarcie serca dla drugiej osoby, kiedy ta przechodzi trudny okres. Oznacza to również umiejętność cieszenia się z nią w chwilach radości.

Czym się zatem wyróżnia empata?:

  • Wyczuwa cudze emocje, energię i fizyczne objawy we własnym ciele poprzez brak filtrów, w które wyposażeni są inni ludzie.
  • Doświadcza cudzego smutku i radości.
  • Jest wyjątkowo wyczulony na ton głosu i ruchy ciała.
  • Słyszy to, czego inni nie mówią, ale co komunikują niewerbalnie i w milczeniu.
  • Najpierw czuje, a dopiero potem myśli – odwrotnie niż większość ludzi.
  • Dzieli niektóre cechy z osobami wysoko wrażliwymi (WWO), takie jak: niski prób stymulacji, potrzebę spędzania czasu samotnie, wrażliwość na światło, dźwięki i zapachy, awersję do tłumów. Empatów i osoby wysoko wrażliwe łączy też miłość do natury i spokojnego otoczenia.

Można być zarówno empatą fizycznym (który jest szczególnie zestrojony z fizycznymi przejawami innych ludzi), psychicznym (który z kolei przejmuje emocje innych ludzi – zarówno pozytywne jak i negatywne), albo intuicyjnym (który doświadcza niezwykłych stanów percepcji, np. ma zwiększoną intuicję). Można również być mieszanką każdego z tych typów w dowolnej konfiguracji.

Bywają również empaci introwertyczni jak i ekstrawertyczni.

Empaci introwertyczni mają minimum tolerancji na życie towarzyskie. Podczas spotkań zachowują się cicho i szybko wychodzą.

Empaci ekstrawertyczni są bardziej rozmowni, wchodzą w interakcje z ludźmi i lubią zamieszanie znacznie bardziej niż introwertycy. Mogą też dłużej przebywać w towarzystwie nie czując zmęczenia i przestymulowania.

Jeśli widzisz wiele swoich cech w tym skróconym opisie empaty, to ta książka jest dla Ciebie, bo znajdziesz w niej dużo wiedzy i wyjaśnień dla swoich odczuć, a także wiele strategii obronnych.

Leave a Reply