Twoje ciało domaga się wody – wstęp

“Wszelki ból, którego źródło nie leży w mechanicznym urazie lub infekcji, należy traktować jako sygnał odwodnienia w obszarze, w którym jest odczuwany”. Zanim weźmiesz tabletkę przeciwbólową, wiedz, że ból może sygnalizować niedobór wody. Tak pisze Fereydoon Batmanghelidj w swojej książce Twoje ciało domaga się wody.

Fereydoon Batmanghelidj,  to lekarz, który po rewolucji irańskiej został osadzony w więzieniu. Tam leczył swoich towarzyszy … wodą, ponieważ brakowało leków. O dziwo leczenie przynosiło efekty. Zafascynowany zaczął prowadzić badania na grupie 3000 więźniów cierpiących na chorobę wrzodową wywołaną stresem, kurując ich samą wodą. Gdy chciano go zwolnić z więzienia – odmówił i pozostał w nim jeszcze 4 miesiące, aby móc prowadzić dalsze badania. Chciał sprawdzić jak odwodnienie wpływa na organizm człowieka.

Wszystkie zjawiska zachodzące w ciele uzależnione są od wody, odpowiednia ilość wody i transportowanych przez nią składników odżywczych musi być dostarczana w pierwszej kolejności do najważniejszych organów. Żaden z organów nie dostaje więcej wody, niż jest mu to absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. W ramach tego systemu mózg i jego funkcje są traktowane jako najważniejsze. I mimo że stanowi 1/50 całkowitej masy ciała, to przepływa przez niego 18-20% całkowitej ilości krwi.

Odwodnienie powoduje utratę niektórych funkcji w organizmie, a sygnały wysyłane przez ciało są traktowane przez współczesną medycynę jako symptomy chorobowe. A przecież pierwszym krokiem powinno być odpowiednie nawodnienie organizmu, by mógł rozdysponować wodę do miejsc, gdzie jest potrzebna.

Założenia, że woda w organizmie to jedynie rozpuszczalnik, wypełniacz przestrzeni i środek transportu, a to substancje tworzące suchą masę (rozpuszczone lub transportowane we krwi i surowicy) regulują aktywność organizmu, są błędne. Problem nawodnienia organizmu jest zepchnięty na margines, bo przecież woda jest łatwo dostępna, a organizm nie musi oszczędzać na czymś, czego mamy pod dostatkiem.

Choroba o nieznanej etiologii albo choroba genetyczna? Można usłyszeć to od lekarza – przyczyny upatrujemy w genetyce. Okazuje się jednak, że brak wody w komórkach i ich otoczeniu wpływa na enzymatyczną aktywność DNA i RNA – również w jądrach komórek. W większości przypadków nieprawidłowe działanie genów jest następstwem braku wody we wnętrzu komórek. Woda musi być dostępna w odpowiedniej ilości, aby geny mogły skutecznie wykonywać swoje zadania w biochemicznych i fizjologicznych funkcjach organizmu.

W naszym społeczeństwie istnieje przekonanie, że herbata, kawa, alkohol i napoje gazowane są wartościowym zamiennikiem wody. Nic bardziej mylnego. Mimo, że zawierają wodę, to zawierają też składniki wywołujące odwodnienie, które powodują, że organizm nie absorbuje wody w nich zawartej, a dodatkowo przyczyniają się do utraty wody obecnej w organizmie.

Ciekawie się zapowiada, bo to dopiero wstęp 🙂

Leave a Reply