Sekrety zdrowia i gorączka, czyli po pierwsze nie szkodzić

Czytam teraz z zapałem Sekrety zdrowia” Bogusławy della Porta i naprawdę dawno nie miałam tak cennej lektury w rękach. Czytam to, co od dawna kołacze mi się po głowie, a mianowicie, że te wszystkie teorie naukowe, ten obowiązek posiadania od jakiegoś czasu na wszystko poparcia badaniami (które często nawzajem się wykluczają) … to koncepcja, która bardzo często nijak się ma do rzeczywistości i praktyki. Nie negując medycyny konwencjonalnej w wielu aspektach (chociażby chirurgii czy anestezjologii, wprost przeciwnie), przeraża fakt, że nasza życiowa mądrość, wiedza praktyczna, zdobywana i przekazywana sobie od pokoleń, jest obecnie obśmiewana i umniejszana. Człowiek wstydzi się mówić, że wysmarował się gęsim smalcem, postawił bańki czy, o matko! koniec świata, nie zbija temperatury tabletkami, tylko się cieszy jak mu skoczy powyżej 38 stopni C.

A zatem poniżej kilka faktów z książki „Sekrety zdrowia” na temat gorączki:

  • Jak powiedział Hipokrates: „Dajcie mi gorączkę, a pokażę wam, jak leczyć wszystkie choroby”. Gorączka oznacza, że organizm jest zdolny walczyć z chorobą. Wirusy i większość bakterii ginie, gdy nasza temperatura ciała oscyluje w granicach 39 stopni C.
  • Gorączka ma szczególne znaczenie u dzieci. Ich organizmy mają większą tolerancję na wysoką temperaturę. Pewnie wszystko to dlatego, że przechorowanie chorób wieku dziecięcego procentuje w życiu dorosłym mniejszym ryzykiem chorób takich jak alergie, astma, nadciśnienie, a nawet chorób nowotworowych.
  • Co zatem robić przy gorączce? Co radzi autorka? Po pierwsze: nie szkodzić. Zwalczać przyczynę, a nie skutek. Powstrzymać trzeba infekcję, a nie gorączkę. Konieczne zatem jest położenie się do łóżka i porządne wypocenie się. Należy jak najmniej jeść, za to dużo pić. No i stosować babcine sposoby, takie jak napary z lipy, soczki malinowe, mleko z miodem i czosnkiem i inne…
  • Z gorączką trzeba jednak też uważać i w odpowiednim momencie odpowiednio reagować. Każdy z nas ma inny próg reakcji, trzeba także reagować gdy gorączka utrzymuje się zbyt długo. U kobiet w ciąży czy osób z zaburzeniami serca i krążenia trzeba reagować w każdym przypadku. Są również naturalne sposoby radzenia sobie z gorączką, np. okłady czy kwaśne skarpetki, o których więcej w książce.

Naprawdę gorąco polecam tą niezwykle cenną skarbnicę wiedzy naturalnej 🙂

Poniżej jeszcze obszerny spis treści:

Leave a Reply